Düğün yemek menüleri

Düğününüz için düğün menüsü fikirlerini seçmek, düğün kontrol listenizin en önemli kısımlarından biridir.

Misafirleri heyecanlandırmak için doğru yiyecekler, düğününüzün mevsiminde olan ucuz düğün yemekleridir.

Mevsimlik yiyecekleri kullanmak size farklı taze yiyecekler, tatlar, yiyecekler vb. ile deneme yapma ve bunları birleştirme fırsatı verir.

Düğün menüsü ile ilgili başlıca soruları sıralayalım:

Açık büfe düğün daha mı ucuz?
Düğün resepsiyonlarınıza açık büfe yemek servisi yapmak oldukça ucuzdur ancak ters tarafı da vardır.

Yemek servislerine, personele ve kiralamalara çok az ya da hiç harcama yaparken, yiyecek almak için daha fazla harcama yapacaksınız.

Bunun nedeni, konukların tamamen kendilerine hizmet etmeye bırakılacağı ve bazı konukların bu tür özgürlüklerde denize girebileceğini hepimiz biliyoruz.

En iyi bahis, birisini sorumlu tutarak bölümleri kontrol etmektir.

Bu gönderi, kendi düğününüzü hazırlıyorsanız, kış veya yaz, açık büfe veya kokteyl için bir düğün resepsiyonu için en iyi örnek menüyü gösterecektir.

Bahar Düğün Menü Fikirleri
Bütçeye uygun düğün yemeği fikirleri için, meyvelerden sebzelere kadar taze olan her şeyi alın ve bunları bahar düğünü menüsü fikirlerinize dahil edin.
Kayısıdan limona, kuşkonmazdan kavun, nane, çilek, lavanta ve diğerlerine kadar ilkbaharda mevsimsel menüyü oluşturan ucuz yiyecekler.

Hava sıcak, bu yüzden daha az likör ve daha fazla soğuk meyve suyu, limonata ve şarap yapmanızı tavsiye edeceğiz. Menü de basit, bu nedenle harcamaları en aza indirmek için bulun ve konukların kendi kokteyllerini yapmalarına izin verin.