Küçüksu Kasrı düğün organizasyonu

Küçüksu Kasrı veya Göksu Kasrı, İstanbul'un Küçüksu semtinde, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında, Boğaziçi'nde Üsküdar-Beykoz sahilyolu üzerinde yer alan kasır. Sultan Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan'a yaptırılmış, inşaatı 1856 yılında tamamlanmıştı.

Küçüksu Kasrı’nın sadece açık alanında düğün yapılabiliyor.

Zaten bizce burada düğün yapacaksan o muhteşem denize nazır alanda yapmalısın.

Yaklaşık 1.000 kişilik, çok geniş bir alanları var. Kalabalık düğünler için ideal. Butik organizasyonlarda da davetlilerinin rahatça hareket edebileceği bir alan oluşturmuşlar.

İşte mekanın sunduğu hizmetler:

Masa ve sandalye süslemeleri
Yemek servisi
Menü tadımı
Fotoğraf ve video çekimi
Düğün pastası
Ses, sahne ve ışık sistemleri
Canlı müzik ekibi ve DJ
Organizasyon sorumlusu
Otopark

Kapasite
Yemekli Kapasite
750-1.000 kişi
Konaklama Kapasitesi
Konaklama imkanı yok
Açık Hava Kapasitesi
750-1.000
Kokteyl Kapasitesi
1.000-2.000
Kapalı Alan Kapasitesi
Kapalı Alan Yoktur
Otopark Araç Kapasitesi
500-750
Genel Özellikler
Davet Alanları
Sadece açık alan
Mekan Özellikleri
Bahçe, Balkon, Çim alan, Deniz kenarında, Kolonsuz salon, Şehir merkezinde
Manzara
Ada manzaralı, Boğaz manzaralı, Deniz manzaralı, Kale manzaralı, Panaromik manzara, Park manzaralı, Şehir manzaralı, Kır manzaralı, Bahçe manzaralı, Doğa manzaralı, Tarihi yerler
Özellikler
Yemek Servisi
Aynı Anda Birden Fazla Düğün
Catering Firması Getirme
Engelli Girişi
Fotoğrafçı Getirme
After Party Alanı
Organizasyon Firması Getirme
Menü Tadımı
Işık, Ses ve Sahne Hizmeti
Menüde Değişiklik
Organizasyon Sorumlusu
Vale Hizmeti
Sorular
Servis saat kaçta sona eriyor?
24:00
Müzik saat kaçta sona eriyor?
24:00
Özel menü seçenekleriniz neler?
Çocuklara özel, Diyabet, Kosher, Vegan, Vejetaryen
Hizmet verdiğiniz diğer organizasyon türleri?
Açılışlar, Baby shower, Bayi toplantısı, Davet ve resepsiyon, Doğum günü, Kına, Kurumsal etkinlikler, Mezuniyet törenleri, Nişan, Parti, Piknik, Sünnet düğünü

Hakkında
Boğaziçi’nde, Küçüksu ile Göksu Derelerinin arasındaki alanda bulunan Küçüksu Kasrı düğün organizasyonu’nın bulunduğu yörenin yerleşim tarihi Bizans dönemine dek inmektedir.

Osmanlı döneminde padişahın has bahçelerinden biri olan Küçüksu ve çevresini, Sultan IV. Murad’ın (1623-1640) çok sevdiği ve buraya “Gümüş Selvi” adını verdiği bilinmektedir.

17. yüzyıldan başlayarak çeşitli kaynaklarda “Bağçe-i Göksu” adıyla geçen yörede, özellikle 18. yüzyıldan başlayarak yoğun bir yapılaşma izlenmektedir. Sultan I. Mahmud (1730-1754) döneminde Divitdâr Emin Mehmed Paşa, padişah için bu Hasbahçe’nin deniz kıyısına iki katlı ahşap bir saray yaptırmış, bu yapı Sultan III. Selim (1789-1807) ve Sultan II. Mahmud (1808-1839) dönemlerinde de onarılarak kullanılmıştır.

Sultan Abdülmecid (1839-1861) dönemi, özellikle saray ve kasır mimarlığında Batılı biçimlerin tercih edildiği yıllardır.

Sultan Abdülmecid, Dolmabahçe ve Ihlamur yapılarında olduğu gibi Küçüksu Kasrı düğün organizasyonu’nın bulunduğu alanda da eski ve ahşap yapıyı yıktırarak, yerine bugünkü kasrı yaptırmıştır.

1857 yılında yapımı tamamlanan Küçüksu Kasrı düğün organizasyonu, 15 x 27 m. bir alan üzerine yığma tekniğiyle ve kâgir olarak yapılmıştır.

Bodrumuyla birlikte üç katlı olan kasrın bodrum katı; kiler, mutfak ve hizmetkârlara ayrılmış, diğer katlarsa bir orta mekâna açılan dört oda biçiminde düzenlenmiştir.

Bu özelliğiyle geleneksel Türk Evi plan tipini yansıtan yapı, genellikle dinlenme ve av amaçlı olarak kullanılan bir “biniş kasrı” niteliğindedir. Devlete ait diğer saray yapılarının tersine yüksek duvarlarla değil, dört yönde kapısı olan ve döküm tekniğiyle yapılmış zarif demir parmaklıklarla çevrilidir.

Sultan Abdülaziz (1861-1876) döneminde cephe süslemeleri elden geçirilerek zenginleştirilmiştir.

Kabartmalarla süslü ve hareketli deniz cephesinde, bu cepheye yaslanmış şadırvanlı küçük havuzunda ve merdivenlerinde Batılı süsleme motifleri kullanılmıştır